Zdjęcie dekoracyjne

« Powrót

WIOSNA Z FRYDERYKIEM "Wielka rocznica - Wielkiego kompozytora"

2020-03-28 18:00

Miejsce: Sala Lustrzana w pszczyńskim zamku

Cena: 60 zł
Cena (ostatni rząd): 55 zł

Odstęp

 

Rezerwacja biletów możliwa od czwartku, 06.02.2020 r., od godz. 17.00.


WYKONAWCY:

Théo Ranganathan – fortepian 

POZNAŃSKI KWINTET SMYCZKOWY


FRYDERYK CHOPIN

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

4 Mazurki op. 41: gis-moll, C-dur, D-dur, cis-moll 

LUDWIG VAN BEETHOVEN

IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

  • Allegro moderato

  • Andante con moto 

  • Rondo: Vivace

 

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim” 2020

Wielcy kompozytorzy – wspaniali pianiści 

Po raz szósty w reprezentacyjnych wnętrzach Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbywać się będą koncerty w ramach „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”

Kolejna edycja cyklu programowo nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w tym roku jakimi niewątpliwie jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena.

W koncercie inaugurującym „Wiosnę” z repertuarem chopinowskim wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Andrzej Wierciński (laureat z 2015 roku), natomiast nazwisko tegorocznego zwycięzcy poznamy już za kilka dni. Laureaci tego konkursu mają przywilej reprezentowania Polski w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim bez eliminacji wstępnych.

Walorem cyklu jest ukazywanie twórczości Fryderyka Chopina, stanowiącej oś programową koncertów, w kontekście innych kompozytorów. W tym roku to rówieśnicy Chopina, Robert Schuman (1810-1856) i o rok młodszy Franciszek Liszt (1811-1886), z którymi Chopin pozostawał w przyjacielskich stosunkach. Schuman jako pierwszy zachwycał się talentem młodego Chopina publikując na łamach gazety słynne dziś już zdanie: "Panowie czapki z głów, oto geniusz". Liszt natomiast jest autorem pierwszej monografii poświęconej Chopinowi, wydanej w Paryżu w 1852 roku.

Podczas koncertu 21 marca wykonany zostanie Kwintet fortepianowy Es-dur R. Schumanna
w wykonaniu Wojciecha Waleczka z A
ukso Acoustic Quartet oraz pieśń „Wiosna” Chopina w opracowaniu na fortepian F. Liszta.

Z zachowanych źródeł wiemy, że Chopin darzył Beethovena wielkim szacunkiem. Chętnie słuchał jego dzieł, sam też grywał je podczas prywatnych spotkań (m.in. Sonaty:  cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" i f-moll op. 57 "Appassionata". Zalecał także dzieła Beethovena swym uczniom. Nawiązując więc do obchodzonego hucznie przez świat muzyczny 250-lecia urodzin autora IX Symfonii, na koncercie 28 marca wykonany zostanie w wersji kameralnej IV Koncert fortepianowy G-dur zwany „Skowronkowym”. Wykona go francusko-polski pianista Théo Ranganathan, artyście towarzyszyć będzie Poznański Kwintet Smyczkowy.

Koncert finałowy cyklu, który odbędzie się 4 kwietnia, wypełniony zostanie w całości utworami Fryderyka Chopina, w tym Koncertem fortepianowym e-moll op. 11. Dzieło skomponowane przez dwudziestoletniego Chopina w stylu koncertu brillant jest utworem pełnym rozmachu i blasku. Do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularności nie tylko słuchaczy. Koncert ten jest najczęściej wybierany przez uczestników Konkursu Chopinowskiego do wykonania w przesłuchaniach finałowych. Na Zamku w Pszczynie zabrzmi również w wersji kameralnej zaprezentowany przez włoskiego pianistę Leonardo Pierdomenico i Kwintet Smyczkowy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.